Lume ja jääpurikatega on palju muret 08. jaan
Tiina Jaakson
Alates jõulude eelsest nädalast on Tallinna tänavatelt kokku kogutud ligi 40 000 kuupmeetrit lund ning muret teeb ka jääpurikarohkus.
Ehitusjärelevalvega tegeleva ehitusekspertiisibüroo juhataja Teet Sepaste soovitab aga majade omanikel katustelt lund rookima asuda. Jääpurikarohkus lubab tal aga juba praegu ennustada vihmaveerennide müüjatele ilusat ja klientiderohket kevadet, sest purikad kaaluvad palju ja lõhuvad renne, vahendas "Aktuaalne kaamera"..
Purikarohkus jutustab asjatundjale aga muudki.
"Purikate puhul peab vaatama seda, et kus neid on hästi palju, et kui on pikk fassaad ja ühes kohas nad esinevad, siis selle koha peal on tegu soojalekkega," rääkis Sepaste. "Praeguse ilmaga purikas ei teki, kui ei saa kuskilt lisasooja."
Purikate lõhkumisel tuleb olla ettevaatlik, sest pikk purikas võib purustada keldriaknad või põrgata näiteks varikatuselt teadmata suunas. Sepaste sõnul ei tohiks piirdelinti seega majale liialt lähedale panna.
Katuste lumest puhastamise kohta ütles Sepaste, et katused võiks puhtaks rookida just kergema lume ajal, sest ilma muutudes võivad lumele tekkida jääkoorikud ning siis ei pruugi jäist lund ka lumetõke kinni pidada.
Viilkatuste puhul tuleb arvestada, et puhtaks tehtaks räästa piirkond, lamekatuse puhul ei tohiks Sepaste.sõnul aga kuhjata lund katuse keskele, sest nii võib konstruktsioonid üle koormata. Lamekatustel võib probleemiks saada ka takistatud vee äravool. "Ja siis võib tekkida sinna selline bassein, mis võib põhjustada varingu," hoiatas ta.
Sepaste toonitas, et katusele minnes tuleb jälgida, et seal tegutsemine oleks ohutu, ja lisas, et sama tähtis on, et õues lund rookides lund ei kuhjataks lund vastu majaseina.
"Sellega suletakse voodrituulutus, kui see on olemas, ja teinekord ulatub see hang isegi akendeni. Sellisel juhul, kui ta hakkab sulama, siis võib see vesi hoopis ruumidesse sisse tungida. Vahitakse lakke, aga jalad saavad märjaks," rääkis Sepaste.
Majaomaniku puhastada on teeseaduse järgi ka kinnistuga külgnev kõnnitee, kust tuleb lumi ise vastuvõtuteenust pakkuvasse kohta vedada. Tallinna linn on juba asunud paigaldama ajutisi liiklusmärke, et reguleerida autode parkimist lumekoristustööde ajaks.
"Kui ikkagi masinad tõeliselt takistavad, tuleb osa masinaid ka välja vedada, aga seda proovitakse küll läbi viia äärmiselt vähestel juhtudel," rääkis Tallinna Kommunaalameti juhataja Ain Valdmann.
Märgid pannakse Ain Valdmanni sõnul üles vähemalt 24 tundi enne koristustööd. Pealinna tellimusel koristab Tallinna tänavatelt lund sadakond puhastusmasinat. Ehkki Valdmanni hinnangul on suuremad tänavad praegu juba suhteliselt heas korras, tasub ettevaatlik olla ka neil liigeldes.
>>>Originaal artikkel<<<<